Březen měsíc čtenářů v Bousově

04.03.2013 14:03

Měsíc březen bude již počtvrté v naší knihovně ve znamení knih a čtení a hlavní pozornost bude soustředěna na čtenáře. Celý měsíc budou v knihovně probíhat přednášky, výstavy, čtení pro veřejnost... Vyhlášen bude i Čtenář roku. Během jarních prázdnin v týdnu od 11. – 15. 3. vyhlásíme upomínkovou amnestii, kdy zapomnětliví čtenáři budou moci vrátit půjčené knihy bez nutnosti platit pokutu.

Celý měsíc: Splněná přání

Na připravené lístky v knihovně nám čtenáři mohou psát svá přání. Jedná se o čtvrtky papíru s nadpisem Přeju si aby v knihovně… kam můžete psát veškerá svá přání ohledně knihovny. Dále jsou připraveny lístečky s nadpisem Splněné přání, kam můžete psát, jaká kniha Vám v knihovně chybí. Pokud to bude v našich silách, zakoupíme ji do knihovního fondu. V ostatních případech zjistíme, z jakého důvodu není možné požadovaný titul obstarat. Na nástěnce a na webových stránkách posléze uveřejníme seznam nově pořízených knih a v případě neúspěchu informaci, zda je některý titul rozebraný, plánuje se dotisk nebo není dostupný ani v antikvariátech.

Znakem měsíce čtenářů má být zavádění nových služeb či jiných novinek pro uživatele (registrované i neregistrované) knihoven. V rámci našeho měsíce splněných přání bylo splněno jedno přání i nám, knihovnicím. A protože nemyslíme jen na sebe, ze splnění našeho přání budou nejvíce profitovat naši návštěvníci. Přály jsme si totiž do knihovny nový sedací nábytek. Pokud se vše stihne, jak má, budete si již koncem měsíce lebedit v nových křesílkách. A když budete mít velké štěstí, zbyde na vás dokonce posezení v útulném koutku zabořeni v pohodlném ušáku v měkkém světle vydávaném stojací lampou...  

V rámci Března – měsíce čtenáře bychom chtěli založit novou tradici a hledat svého „Čtenáře roku“ minulého. Cílem této aktivity by mělo být posílení společenského významu a prestiže četby a ocenění těch, kteří služby knihoven nejvíce využívají. V dnešní době, kdy ze všech stran slyšíme, jak se stále méně čte, jak klesá schopnost dětí číst a porozumět textu, jak se snižuje úroveň a kvalita znalostí, by Čtenář roku mohl být příkladem ostatním i ukázkou toho, že knížky ještě nepatří do starého železa, že i v době internetu, elektronických čteček, mobilních telefonů a sms zpráv jsou mezi námi lidé, pro které je četba důležitou součástí života a bez šustění stránek by jim připadal svět chudší. Základním kritériem pro výběr Čtenáře roku je počet výpůjček knih za uplynulý rok. 

Ve středu 6. března zveme do knihovny na vyprávění a fotografie Pavly Bičíkové z přechodu jedné z nejizolovanějších oblastí Himaláje. Uslyšíte příběh o vysokých horách, budhistické kultuře a o úžasných civilizací nedotčených lidech, kteří jsou přímými potomky Tibeťanů.

A ještě jedno cestopisné vyprávění, tentokráte cestovatelky se vztahem k Dolnímu Bousovu. Ve středu 27. března nás čeká vyprávění Bc. Jany Jelečkové o jejím pobytu v Keni doprovázené spoustou zajímavých fotografií. Studentka sociální a kulturní ekologie Jana absolvovala několikatýdenní pobyt na dobrovolnickém projektu v Keni. Prostřednictvím besedy s ní můžete i vy nahlédnout do každodenního života v městečku Kwale, které najdete asi hodinu cesty od Mombasy.

Biblioweb 2013

Celostátně byl vyhlášen čtrnáctý ročník soutěže o nejlepší webové stránky knihoven. Ve své kategorii mohou soutěžit všechny typy knihoven. Cílem soutěže je udržovat kvalitu webových stránek knihoven na dostatečné úrovni, případně ji dále zvyšovat a dosáhnout, aby knihovnické www stránky sloužily jejich návštěvníkům jako spolehlivý zdroj informací o knihovnách i jejich službách a přilákaly je do nich. Soutěž je podporována Asociací krajů ČR. Městská knihovna se do soutěže přihlásila letos potřetí. Poprvé jsme však letos nepřihlásili webové stránky pro dospělé, ale stránky naší knihovny určené pro děti a mládež s názvem Knižní doupě. Odkaz na anketu naleznete ZDE nebo na Knižním doupěti www.kniznidoupe.dolnibousov.cz.

Vyvrcholením Března - měsíce čtenářů bude již tradičně Noc s Andersenem, která se letos koná stejně jako v knihovnách po celé republice až 5. dubna. Akce pro nejpilnější čtenáře z řad školních dětí proběhne v knihovně v oddělení pro děti a mládež, ale také venku! Pro nedočkavé můžu napovědět, že pro letošek se naše knihovna na jednu čarodějnou noc promění ve školu čar a kouzel v Bradavicích!

Březen je měsícem čtenářů, ať už jsou registrováni v naší knihovně nebo zatím ne. Pro své čtenáře i další obyvatele Bousova připravila městská knihovna pestrou nabídku. Rádi vás proto nejen v březnu uvítáme v příjemném prostředí bousovské knihovny a nabídneme k zábavě i studiu z více než 12 tisíc titulů knih, 36 titulů časopisů a periodik a zdarma přístup na internet.

Zpět