Čápi v Dolním Bousově

12.07.2011 14:04

Hnízdo čápů bílých na okraji Dolního Bousova patří do kvarteta sledovaných hnízdišť v této oblasti. Přestože byly roky, kdy čapí pár potomstvo nevyvedl, letos v hnízdě mláďata jsou. Objevily se však problémy jiné.

Bílí čápi využívají k opravám hnízda i umělé materiály, a tak nepřekvapí cáry igelitu anebo provazy. A právě umělé provazy, užívané v zemědělství k poutání slámy či sena, se začínají na bousovském hnízdě objevovat pravidelně. Víme, že jsou extrémně pevné a nepodléhají puchření. Ptáci je postupně „zastelou“ do stavby a tím velmi pevně ukotví. Pohybem mláďat na hnízdě pak dochází k zachycení vláken či celého provazu za běhák, omotání a zaškrcování nohy.

Podle dobrovolných pozorovatelů z letošních dvou mláďat vstávalo k rodičům při krmení pouze jedno. Kroužkovatel na hnízdě nalezl mládě spoutané provazem. Ptáci totiž k opravám a doplňování stavebního materiálu využili silonové provazy. Mladý čáp si svázal běhák natolik nešikovně, že jej musel mít stále pokrčený, na hnízdě tedy klečel. Díky včasnému zásahu se zdá, že noha dosud neztratila hybnost a mládě z problému vyroste.

Autor textu Pavel Kverek, foto Tomáš Kverek.

Celý článek včetně fotografií naleznete na webu www.capiweb.cz

Zpět