Jak žili Keltové v dávných dobách?

29.01.2014 14:04

Na tuto otázku odpoví putovní výstava „Keltové ve východních Čechách“. Ta bude otevřena od 24. ledna ve výstavní chodbě jičínského muzea.

Výstava představuje svět keltských žen i mužů a ukazuje, jak zdatnými zemědělci, řemeslníky i obchodníky Keltové byli a kdy vlastně Keltové na Jičínsku žili? „Keltské obyvatelstvo se dostává na scénu dějin Jičínska v období mladší doby železné, kdy zde doznívají vlivy předešlých kultur“, odpovídá archeolog jičínského muzea Mgr. Radek Novák.

Mezi nejvýznamnější nálezy patří hrob bojovníka objevený v úvozu vedoucím z Bystřice do Važic. Nejcennější součástí pohřební výbavy bojovníka byl železný meč, dlouhý téměř 82 cm, se zachovanou dřevěnou rukojetí a s pozůstatky pochvy. Dalším výjimečným nálezem je mečík s rukojetí ve tvaru lidského těla s bronzovou objímkou objevený ještě v 19. století v cihelně nedaleko Údrnické Lhoty.

Oba zmiňované artefakty budou součástí nové výstavy, stejně jako rekonstrukce podoby bojovníka z Bystřice. Dále budou vystaveny archeologické nálezy, které zapůjčila muzea z celé České republiky. Díky interaktivním prvkům se mohou malí i velcí návštěvníci vžít do role Keltů a vyzkoušet si například mletí obilí na kamenném mlýnku.

Výstava „Keltové ve východních Čechách“ potrvá do 2. 3. 2014 ve výstavní chodbě jičínského muzea. Zámecká galerie a muzeum jsou otevřeny denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.

Zpět